Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Zrodil sa šampión

GrandBloger 28. Jún 2021

ROYAL CUVÉE určite dobre poznáte. Sprevádza nás od ročníka 2013, keď sme sa rozhodli vytvoriť víno, ktoré bude reprezentovať Tokaj a bude našou vlajkovou loďou. Na výrobu vína ROYAL CUVÉE sme vždy používali len najlepšie hrozno z vinohradu. Ak to ročník nedovoľoval, radšej sme ho nevyrobili, aby sme vedeli zachovať vysokú kvalitu tohto vína. Viac o odkazoch ROYAL CUVĚE.

Ako sme vyrobili šampióna

Písal sa rok 2019 a my sme sa rozhodli posunúť ROYAL CUVÉE na novú úroveň. Kompletne sme prepracovali jeho výrobný proces, čo sa prejavilo v senzorických vlastnostiach vína.

Zber hrozna sme začali koncom teplej jesene na prelome mesiacov október a november. Rozdelili sme ho do niekoľkých fáz podľa rôznych časov dozrievania na viacerých honoch, nakoľko sa vo víne ukrývajú odrody furmint, lipovina aj muškáť žltý. Samostatne sa oberali botritické strapce, polocibébové či cibébové strapce s minimálnou cukornatosťou 30 °NM. Týmto spôsobom sme dosiahli výborný základ, ktorý indukuje vysoký extrakt.

Následne sme hrozno rýchlo previezli do lisovne vo vinárstve, aby sme udržali jeho najvyššiu kvalitu. Po vylisovaní prebiehalo riadené kvasenie v nerezových tankoch. Po kvasení sa už skoro hotové víno nechalo vyzrievať v druhý krát plnených drevených sudoch po dobu 6 mesiacov. Takto sfinalizované víno sa ešte finálne prefiltrovalo a plnilo do fliaš.

No víno nešlo hneď do predaja, ale oddychovať ešte vo fľaši. Po pravidelnej kontrole a degustácii už hotového vína sme sa ho po niekoľkých mesiacoch rozhodli pustiť do predaja v svojej najlepšej kondícii. 

Víno Tirnavia 2021

Medzinárodnú súťaž Víno Tirnavia International Wine Competition asi veľmi predstavovať nemusíme. Je považovaná za najprísnejšiu slovenskú súťaž vína, kde sa každoročne schádzajú odborníci na víno pod vedením predsedu a garanta Tibora Vitteka.

Do tejto súťaže sme poslali hneď 3 naše vína a to mladý Tokajský výber 5-putňový 2017, sekt GRAND BARI brut 2017 a naše umelecké dielo ROYAL CUVÉE 2019. Prvé dve zo spomínaných vín sa umiestnili v svojej kategórii na druhom mieste a získali krásnu striebornú medailu. No ROYAL CUVĚE 2019 to dotiahlo ďalej. S hodnotením 92,33 bodov získalo veľkú zlatú medailu, šampióna medzi prírodne sladkými vínami a dokonca aj šampióna celej súťaže ako víno s navyšším počtom bodov spomedzi všetkých kategórii.