Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Atrakcie v okolí

Vinohradnícka oblasť Tokaj je slovenským unikátom. Nájdete tu staré vinohrady, ktoré dýchajú históriou. No zároveň tu môžete navštíviť moderné vinárstvo Chateau GRAND BARI, ktoré vás prevedie pestrými dejinami tohto čarovného miesta.

Tokajský región však okrem skvelého vína či tufových pivníc, ponúka oveľa viac. Prinášame vám skvelé tipy, čo všetko môžete vidieť (a zažiť) v blízkom okolí.

Jedinečné výhľady z vtáčej perspektívy

Nie je nič krajšie, ako pohľad na jesenné vinice sfarbené v jesenných tónoch. Úchvatná scenéria sa vám naskytne z našej rozhľadne vo Veľkej Bare. Rovnako vás očarí výhľad z 12 metrovej vyhliadkovej veže medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Zaujímavosťou je, že táto veža má tvar dreveného suda – rovnakého, v akom zrejú pravé tokajské výbery.

 

Mauzóleum rodiny Júliusa Andrássyho

Mauzóleum významného politika, štátnika a zemepána patrí medzi najcennejšie chránené kultúrne pamiatky v Trebišove. Andrássyovské mauzóleum je situované v prekrásnom prostredí anglického parku rozkladajúceho sa pri trebišovskom kaštieli. Okrem strhujúceho zovňajšku sa hrdí i pôsobivou sochárskou výzdobou interiéru, ktorej dominuje majestátny sarkofág s kamenným anjelom a smútiacou sochou Andrássyho dcéry.

(foto: Roman Dzialiner, slovenskycestovatel.sk)

Gazdovské pivnice

V obci Veľká Tŕňa nájdete 33 kamenných portálov, ktoré Vás zavedú do historických tokajských vinných pivničiek. Stredoveké pivnice z 15. storočia, vyhĺbené do krehkého ale pevného kameňa tufu, skrývajú tekuté poklady domácich pestovateľov. Zo zemského povrchu sa tak dostanete až do hĺbky 13 metrov. S prvými krokmi Vás ohúri  príjemná komorná atmosféra, chodbičky osvetlené mihotavým plamienkom sviečok či steny obrastené pivničnou plesňou. Aj tu viete stráviť príjemné chvíle s Vašimi priateľmi pri ochutnávke vín miestnych vinárov.

(foto: tokaj,guru,euroekonom.sk)   

Dom ľudových tradícií

Vieme ako sa preniesť v čase a okúsiť gazdovský život na Tokaji. V obci Čerhov sa od roku 2006 nachádza Dom tradícií, v ktorom je zbierka ľudových tradícií, expozícia tradičného bývania, remesiel s možnosťou ukážky tkáčstva, pracovných nástrojov, ako aj lis na spracovanie hrozna z roku 1903.

(foto: tokajregion.sk)

Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína

Múzeum sídli v meste Trebišov, v krásnom prostredí mestského parku s francúzskou záhradou, v barokovo-klasicistickom kaštieli. V zbierkovom fonde múzea sa nachádzajú mnohé historicky cenné predmety. Ako napríklad stála expozícia tokajského vinohradníctva a vinárstva s archívom Tokajských vín.

Zemplén Kalandpark:

Ak máte radi dobrodružstvo, zažiť ho môžete tesne za hranicami. U našich južných susedov, približne 12km od vinárstva Chateau GRAND BARI, sa v obci Sátoraljaújhely nachádza zábavný park. Zemplén Kalandpark sa pýši nielen lyžiarskou zjazdovkou či lezeckou stenou, ale aj najdlhšou bobovou dráhou v strednej Európe.

No skutočný adrenalín na vás ešte len čaká. Zip line je atrakcia, pri ktorej sa v horolezeckom výstroji spustíte na lane, natiahnutom medzi dvomi vrcholmi hôr. Ide o viac ako kilometrovú jazdu pre všetkých odvážlivcov a milovníkov adrenalínových športov.

Tokajské múzeum a múzeum svetového dedičstva vína

Nádherne postavenú radnicu na rohu hlavného námestia je možné navštíviť v srdci Tokaja od mája 1985. Omladená stála expozícia Tokajského múzea, približuje tisícročnú históriu mesta Tokaj, ktoré stavia na témach archeológie, etnografie a miestnej histórie. Okrem spoznávania tokajského vína tu môžete načerpať aj informácie o špecialitách z rakúskej, nemeckej, švajčiarskej, talianskej, francúzskej a portugalskej úrody.

Hrad Fuzér

Ak sa rozhodnete podniknúť výlet na Tokaj, navštívte hrad Füzér. Nachádza sa v Maďarsku, konkrétne na mieste, kde Slanské vrchy plynule prechádzajú do Zemplínskeho pohoria. Niekedy sa pohoriu dokonca hovorilo Tokajské vrchy. Hrad Füzér je výnimočný tým, že ide o jednu z najstarších pevností, postavenej proti nájazdom Turkov. V 16.-17. storočí patril hrad Bátoriovcom.

Rákócziho hrad

Keď sa ocitnete v Sárospataku, odporúčame návštevu Rákócziho hradu. História paláca siaha do dávnej minulosti, kedy tu v rokoch 1534-1541, nechal Péter Perényi postaviť svoje rodinné sídlo. Hrad je známy kamennou vežou s opevnením, ktoré je zdobené v štýle neskorej renesancie. Dokonca sa považuje za jednu z najkrajších stavieb renesančnej architektúry. V roku 1616 sa stal majetkom sedmohradského kniežaťa Györgyho Rákócziho, ktorý ho postupne zveľaďoval.

Okrem stálej expozície zo života šľachty a rodu Rákócziovcov, tu uvidíte vzácnu zbierku zbraní a lapidárium. Keďže sa hrad nachádza v tokajskej oblasti Tokaj-hegyalja, obdivovať tu môžete aj vinársku a vinohradnícku expozíciu.

Svetové dedičstvo – Vinné pivnice Hercegkút

Vrcholom každej návštevy tokajskej oblasti je návšteva pôvabnej a fascinujúcej švábskej dedinky Hercegkút a jej unikátneho pivničného systému. Charakteristický trojuholníkový vchod do pivníc je už z diaľky viditeľný a pôsobivý. Hlboko pod povrchom od 10 do 40 metrov tvoria pivnice viacúrovňový pivničný systém.

Plavba loďou

Nevšedný zážitok vám ponúka plavba loďou po rieke Bodrog. Nalodíte sa v prístave za obcou Viničky a vychutnať si môžete pokojnú plavbu s odborným výkladom a hlavne – s ochutnávkou lahodných tokajských vín. Cieľovú destináciu si zvolíte sami. Buď si vyberiete mesto Sárospatak alebo Tokaj (obe mestá sú na maďarskej strane tokajskej oblasti).  

Cykloturistikou za zážitkami

Región Tokaja je bohatý na prírodné krásy a rôznorodé aktivity, ktoré sa tu dajú realizovať. Jeho obrovskou výhodou je, že je popretkávaný mnohými cyklotrasami. Vďaka nim tak máte možnosť obdivovať krásne scenérie, a takisto spoznávať zaujímavé miesta. Na niektoré atrakcie dokonca natrafíte priamo „po ceste“.

Naplánujte si predĺžený víkend na Tokaji, zapožičajte si od nás e-bike a preskúmajte túto výnimočnú oblasť! Stiahnite si cyklomapu Tokaja!