Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Tipy na atrakcie v okolí maďarského Tokaja

GrandBloger 8. Marec 2022

Zemplén Kalandpark:

Ak máte radi dobrodružstvo, zažiť ho môžete tesne za hranicami. U našich južných susedov, približne 12km od vinárstva Chateau GRAND BARI, sa v obci Sátoraljaújhely nachádza zábavný park. Zemplén Kalandpark sa pýši nielen lyžiarskou zjazdovkou či lezeckou stenou, ale aj najdlhšou bobovou dráhou v strednej Európe.

No skutočný adrenalín na vás ešte len čaká. Zip line je atrakcia, pri ktorej sa v horolezeckom výstroji spustíte na lane, natiahnutom medzi dvomi vrcholmi hôr. Ide o viac ako kilometrovú jazdu pre všetkých odvážlivcov a milovníkov adrenalínových športov.

(foto: Zemplén Kalandpark)

Tokajské múzeum a múzeum svetového dedičstva vína

Nádherne postavenú radnicu na rohu hlavného námestia je možné navštíviť v srdci Tokaja od mája 1985. Omladená stála expozícia Tokajského múzea, približuje tisícročnú históriu mesta Tokaj, ktoré stavia na témach archeológie, etnografie a miestnej histórie. Okrem spoznávania tokajského vína tu môžete načerpať aj informácie o špecialitách z rakúskej, nemeckej, švajčiarskej, talianskej, francúzskej a portugalskej úrody.

Hrad Fuzér:

Ak sa rozhodnete podniknúť výlet na Tokaj, navštívte hrad Füzér. Nachádza sa v Maďarsku, konkrétne na mieste, kde Slanské vrchy plynule prechádzajú do Zemplínskeho pohoria. Niekedy sa pohoriu dokonca hovorilo Tokajské vrchy. Hrad Füzér je výnimočný tým, že ide o jednu z najstarších pevností, postavenej proti nájazdom Turkov. V 16.-17. storočí patril hrad Bátoriovcom.

Vedeli ste, že: 

V roku 1612 sem ušla najkontroverznejšia postava Habsburskej monarchie? Skrývala sa tu čachtická pani, Alžbeta Bátoriová, známa tiež ako krvavá grófka. 

Rákócziho hrad

Keď sa ocitnete v Sárospataku, odporúčame návštevu Rákócziho hradu. História paláca siaha do dávnej minulosti, kedy tu v rokoch 1534-1541, nechal Péter Perényi postaviť svoje rodinné sídlo. Hrad je známy kamennou vežou s opevnením, ktoré je zdobené v štýle neskorej renesancie. Dokonca sa považuje za jednu z najkrajších stavieb renesančnej architektúry. V roku 1616 sa stal majetkom sedmohradského kniežaťa Györgyho Rákócziho, ktorý ho postupne zveľaďoval.

Okrem stálej expozície zo života šľachty a rodu Rákócziovcov, tu uvidíte vzácnu zbierku zbraní a lapidárium. Keďže sa hrad nachádza v tokajskej oblasti Tokaj-hegyalja, obdivovať tu môžete aj vinársku a vinohradnícku expozíciu.

Svetové dedičstvo – Vinné pivnice Hercegkút

Vrcholom každej návštevy tokajskej oblasti je návšteva pôvabnej a fascinujúcej švábskej dedinky Hercegkút a jej unikátneho pivničného systému. Charakteristický trojuholníkový vchod do pivníc je už z diaľky viditeľný a pôsobivý. Hlboko pod povrchom od 10 do 40 metrov tvoria pivnice viacúrovňový pivničný systém.

 Po náročnom dni strávenom poznávaním krásneho Tokaja nezabudnite navštíviť vinárstvo Chateau Grand Bari a ochutnať čo ponúka Slovensko.