Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Tipy na atrakcie v okolí slovenského Tokaja

GrandBloger 3. Marec 2022

Vinohradnícka oblasť Tokaj je slovenským unikátom. Nájdete tu staré vinohrady, ktoré dýchajú históriou. No zároveň tu môžete navštíviť moderné vinárstvo Chateau GRAND BARI, ktoré vás prevedie pestrými dejinami tohto čarovného miesta.

Tokajský región však okrem skvelého vína či tufových pivníc, ponúka oveľa viac. Prinášame vám skvelé tipy, čo všetko môžete vidieť (a zažiť) v blízkom okolí.

Jedinečné výhľady z vtáčej perspektívy

Nie je nič krajšie, ako pohľad na jesenné vinice sfarbené v jesenných tónoch. Úchvatná scenéria sa vám naskytne z našej rozhľadne vo Veľkej Bare. Rovnako vás očarí výhľad z 12 metrovej vyhliadkovej veže medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Zaujímavosťou je, že táto veža má tvar dreveného suda – rovnakého, v akom zrejú pravé tokajské výbery.

Mauzóleum rodiny Júliusa Andrássyho

Mauzóleum významného politika, štátnika a zemepána patrí medzi najcennejšie chránené kultúrne pamiatky v Trebišove. Andrássyovské mauzóleum je situované v prekrásnom prostredí anglického parku rozkladajúceho sa pri trebišovskom kaštieli. Okrem strhujúceho zovňajšku sa hrdí i pôsobivou sochárskou výzdobou interiéru, ktorej dominuje majestátny sarkofág s kamenným anjelom a smútiacou sochou Andrássyho dcéry.

(foto: Roman Dzialiner, slovenskycestovatel.sk)

Gazdovské pivnice

V obci Veľká Tŕňa nájdete 33 kamenných portálov, ktoré Vás zavedú do historických tokajských vinných pivničiek. Stredoveké pivnice z 15. storočia, vyhĺbené do krehkého ale pevného kameňa tufu, skrývajú tekuté poklady domácich pestovateľov. Zo zemského povrchu sa tak dostanete až do hĺbky 13 metrov. S prvými krokmi Vás ohúri  príjemná komorná atmosféra, chodbičky osvetlené mihotavým plamienkom sviečok či steny obrastené pivničnou plesňou. Aj tu viete stráviť príjemné chvíle s Vašimi priateľmi pri ochutnávke vín miestnych vinárov.

(foto: tokaj,guru,euroekonom.sk)                                                                                                                                                                                                                           

Dom ľudových tradícií

Vieme ako sa preniesť v čase a okúsiť gazdovský život na Tokaji. V obci Čerhov sa od roku 2006 nachádza Dom tradícií, v ktorom je zbierka ľudových tradícií, expozícia tradičného bývania, remesiel s možnosťou ukážky tkáčstva, pracovných nástrojov, ako aj lis na spracovanie hrozna z roku 1903.

(foto: tokajregion.sk)

Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína

Múzeum sídli v meste Trebišov, v krásnom prostredí mestského parku s francúzskou záhradou, v barokovo-klasicistickom kaštieli. V zbierkovom fonde múzea sa nachádzajú mnohé historicky cenné predmety. Ako napríklad stála expozícia tokajského vinohradníctva a vinárstva s archívom Tokajských vín.

(foto: nmag.sk)

Cykloturistikou za zážitkami

Región Tokaja je bohatý na prírodné krásy a rôznorodé aktivity, ktoré sa tu dajú realizovať. Jeho obrovskou výhodou je, že je popretkávaný mnohými cyklotrasami. Vďaka nim tak máte možnosť obdivovať krásne scenérie, a takisto spoznávať zaujímavé miesta. Na niektoré atrakcie dokonca natrafíte priamo „po ceste“.

Naplánujte si predĺžený víkend na Tokaji a preskúmajte túto výnimočnú oblasť!

Ak sa ubytujete v Chateau GRAND BARI, môžete sa tešiť na krásne izby, lahodné vína a na návštevu všetkých atrakcií, ktoré sú v okolí vinárstva. Od nás budete mať všade blízko – autom, aj na bicykli.