Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Prečo sa vinárstvo volá Chateau GRAND BARI

GrandBloger 18. November 2019

Mnohí sa nás pýtajú, prečo sme naše slovenské vinárstvo pomenovali Chateau GRAND BARI. Názov Chateau (čo v preklade znamená zámok) totiž pochádza z Francúzska – preto milovníkom vína pripomína skôr vinárstva z oblasti Bordeaux a nie zo Slovenska.

Samotný výraz Chateau sa v spojení s vínami začal po prvýkrát objavovať v polovici 19. storočia. Pôvodne sa týmto názvom označovali len tie vinárstva, ktoré na svojom pozemku mali skutočne budovu pripomínajúcu zámok. Keďže sa Chateau vína lepšie predávali, francúzski vinohradníci začali vo veľkom s dostavbami vežičiek (aby mohli tento názov oficiálne využívať).

Dnes však Chateau neznamená len to, že budova vinárstva má tvar veže alebo zámku.

Čo je to Chateau kvalita?

Aj keď je veža súčasťou nášho vinárstva, názov Chateau sme sa rozhodli používať z iného dôvodu. Pomenovanie Chateau totiž reprezentuje aj výnimočnú kvalitu. Viete v čom spočíva?

O Chateau kvalite môžeme hovoriť vtedy, keď víno vzniká výhradne z hrozna z vlastných vinohradov, pričom celý proces netrvá dlhšie ako 20 minút. Rýchly zber, spracovanie, až po expresné dodanie do výroby – iba tak je možné zachovať mimoriadnu kvalitu suroviny. Bobule nestihnú zoxidovať, ani sa nijako znehodnotiť, ako to bežne býva pri dlhšie trvajúcich procesoch.

Výsledkom skorého spracovania hrozna je lahodné víno tej najvyššej, Chateau kvality, ktorú my dokážeme garantovať. Práve preto dostalo naše vinárstvo označenie Chateau.

A prečo sme sa rozhodli pre názov GRAND BARI?

Už v predchádzajúcom článku o architektúre vinárstva sme naznačili, že vzdávame hold talianskym majstrom, ktorí sa zaslúžili o znovuzrodenie vinohradov v tokajskej oblasti po drancovaní Tatárov. Podľa talianskeho mesta Bari bola dokonca pomenovaná obec Bara (dnes už Veľká Bara), kde vzniklo naše vinárstvo.

Inšpiráciou nám tak bolo priamo rodisko našich vinohradov, ktorého názov sme jemne upravili – a z Veľkej Bari sa stalo Chateau GRAND BARI. Ochutnajte právú chuť kráľov a objednajte si vína v našom e-shope.

Diskusia k článku