Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Odkazy ukryté v architektúre vinárstva

GrandBloger 17. Október 2019

Pri pohľade na vinárstvo Chateau GRAND BARI majú mnohí návštevníci pocit, akoby sa ocitli v inej krajine. Podobnú budovu by očakávali možno niekde v Toskánsku, a nie na juhovýchode Slovenska, v malebnej obci Veľká Bara. No nič nie je náhodné. O takéto prekvapenie sme sa postarali zámerne – do každého kúska stavby sme ukryli symboly, ktoré odkazujú na bohatú tradíciu vinohradníctva na Tokaji. Teraz vám predstavíme niekoľko z nich.

Inšpirácia Talianskom

Pri príprave projektu pre vinárstvo sme sa rozhodli inšpirovať prvkami talianskej architektúry. Tým sme vzdali hold majstrom z Talianska, ktorým sa podarilo obnoviť zničené vinohrady po vpádoch Tatárov. Práve im vďačíme za položenie základov prosperujúceho vinohradníctva a tiež za to, že u nás rastie výnimočná odroda Furmintu. Okrem vzdušnej architektúry a čistých línií si určite všimnete aj to, že je vinárstvo zasadené (akoby ukryté) priamo v terasovitom teréne a obklopené mohutným svahom. To odkazuje na dávnu tradíciu, kedy sa vinárstva po stáročia schovávali pod zemou v malým domčekoch.

Okrem toho je pre región Tokaja charakteristický veľký počet slnečných dní, ktoré pozitívne ovplyvňujú chuť a kvalitu vín z tejto vinohradníckej oblasti. A keďže slnko je jej neoddeliteľnou súčasťou, rozhodli sme sa ho preniesť aj do interiéru. Celú halu s galériou sme presvetlili dômyselne riešeným strešným oknom v hornej časti budovy.

Prelínanie medzi tradíciou a modernou

Priamo z haly možno pozorovať výrobnú časť vinárstva, kde sa nachádzajú moderné nerezové tanky a o poschodie nižšie nájdete tradičné barikové sudy. Samotnú históriu reprezentuje aj Tokajská expozícia vinárskym lisom (originálom z roku 1873), a takisto aj pravé tufové pivnice, ktorými je popretkávané podzemie celého vinárstva.

Dokonalú symbiózu minulosti a budúcnosti nájdete v našej rozhľadni so zvonicou. Tradíciu a kultúrne dedičstvo reprezentuje vstupná dubová brána s kovaním, ktorá zároveň ochraňuje prechod do tajomných podzemných chodieb. Tam je ukryté to najväčšie jantárové bohatstvo Tokaja – sudy s tokajskými výbermi. Budúcnosť zas symbolizuje na mieru odlievaný 70kg zvon, ktorý je predurčený stať sa modernou dominantou vinárstva.

Zvony odpradávna patrili k bežnému koloritu života ľudí. Ohlasovali príchod vzácnych hostí ale i nepriateľských vojsk, požiare i povodne. Ich posolstvo spočívalo v tom, že živých zvolávali, mŕtvych oplakávali, mysticky lámali blesky a očisťovali ovzdušie. Osadením tohto zvona si uctievame tiež tých, ktorí padli v boji s nepriateľmi. Zvony sa vždy pomenúvali podľa svätcov alebo podľa mien tých, ktorí ich dali zhotoviť. Náš je pomenovaný po svätom Jozefovi, aby navždy držal ochrannú ruku nad vinárstvom Chateau GRAND BARI.

Príďte nás navštíviť do nášho slnkom zaliateho vinárstva Chateau GRAND BARI a nechajte sa uniesť unikátnym prostredím. Iba u nás si vychutnáte dokonalé spojenie vzácnej histórie Tokaja a vízie moderného vinárstva 21. storočia.

Diskusia k článku