Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Srdečne Vás pozývame na oslavu narodenín vinárstva Chateau GRAND BARI. Viac info TU. 

Blog

Pojmy na etikete – Viete si podľa nich vybrať dobré víno? (1. časť)

GrandBloger 12. Jún 2018

Každá fľaša vína musí byť označená etiketou s údajmi tak, ako to vyžaduje slovenská, resp. európska legislatíva. Informácie z etikety sú však oveľa užitočnejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať – odkrývajú pôvod vína a napovedajú viac o jeho vzhľade či chuti. No málokto vie, že sa z uvedených údajov dá odhadnúť aj kvalita kupovaného vína.

Čo teda znamenajú jednotlivé označenia vín? A ako rozpoznať kvalitné víno od menej kvalitného len na základe údajov na etikete?

Tri kategórie vín podľa kvality

V tomto článku sa pozrieme bližšie na to, ako vám pri výbere vína pomôže označenie miesta alebo regiónu, z ktorého dané víno pochádza.

1. Víno bez zemepisného označenia (klasifikované ako víno)

Kedysi bolo víno z tejto kategórie známe pod názvom stolové víno. Dnes hovoríme o víne bez zemepisného označenia. Takéto víno je z kvalitatívneho hľadiska na najnižšej úrovni, pretože v ňom môžu byť použité aj stolové odrody hrozna, prípadne aj rôzne neregistrované odrody pochybnej kvality.

2. Víno s chráneným zemepisným označením (CHZO)

Ide o víno z hrozna, 100% pochádzajúceho z určitého regiónu (povedzme zo Slovenska), ktorého cukornatosť pri zbere musí byť minimálne 13 °NM. Na etikete môžete nájsť buď označenie CHZO, alebo konkrétne označenie regiónu (slovenský vinohradnícky región, slovenské víno,...), prípadne iba slovné spojenie regionálne víno. Ide o kvalitnejšie víno ako v prípade vín bez zemepisného označenia.

3. Víno s chráneným označením pôvodu (CHOP)

Pri víne s chráneným označením pôvodu hovoríme o najvyššej kategórii vín v rámci SR, pri ktorých nájdete uvedenú:

  • väčšiu zemepisnú jednotku (napr. Slovenská republika, vinohradnícka oblasť Tokaj)
  • menšiu zemepisnú jednotku (obec, z ktorej hrozno pochádza; alebo dokonca konkrétny hon – napr. hon Piliš

Ak aj ide o víno s CHOP, niekedy tento pojem na etikete chýba. Namiesto neho môže byť použitá skratka D.S.C. alebo DSC (Districtus Slovakia Controllatus) – čo je medzinárodné označenie pre vína s chráneným označením pôvodu pre Slovensko. Pri víne s touto skratkou si tak môžete byť úplne istí, že ste natrafili na víno, ktoré bolo vyrobené z kvalitného hrozna v plnej zrelosti, s cukornatosťou najmenej 16 °NM, dopestovaného na území Slovenska.

Do kategórie vín s chráneným označením pôvodu tiež patria akostné vína a akostné vína s prívlastkom. Čo tieto názvy znamenajú a prečo by ste si ich mali určite všímať pri výbere vín, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Prečítajte si aj druhú časť článku - Pojmy na etikete – Viete si podľa nich vybrať dobré víno? (2. časť)