Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Srdečne Vás pozývame na oslavu narodenín vinárstva Chateau GRAND BARI. Viac info TU. 

Blog

Michal Barták: Chcem vytvárať moderné vína, ale rešpektujúc tradície a identitu Tokaja (interview 2. časť)

GrandBloger 11. September 2017

Nedávno sme vám predstavili Michala Bartáka, ktorý je naším novým vinárom v Chateau GRAND BARI. V tejto časti rozhovoru sa dozviete viac o tom, v čom vidí najväčší potenciál Tokaja a prezradí tiež, akú pridanú hodnotu budú mať vína, produkované pod jeho velením.

Začiatky na Tokaji a splnený sen

Ako ste sa z rakúskeho vinárstva dostali na Tokaj?

Prestal som byť v Rakúsku spokojný, pretože tam nebol dobrý feeling. Takže opäť som hľadal nové pôsobisko, resp. priestor, kde by som sa mohol realizovať.

Samotné odporúčanie prišlo od Roba Müllera, ktorý je jeden z najúspešnejších slovenských enológov novej éry. On posunul môj kontakt smerom ku GRAND BARI. S ním, ako aj s p. Lančaričom, sa poznáme z malokarpatskej vinárskej oblasti, odkiaľ pochádzam  (tam sa naozaj pozná každý s každým).

Čo vás zaujalo na projekte Chateau GRAND BARI natoľko, že ste sa rozhodli prijať ponuku na spoluprácu?

Je to sen mladého vinára. Mať možnosť byť na začiatku, kreatívne sa naplniť a dostať dôveru. Pri tom zabezpečení, aké máme, a že sa tie veci robia celkovo s vkusom, mi dáva nádej – že budeme vytvárať kvalitné vína a vytvoríme jedno vinárstvo, ktoré bude mať dušu. A ktoré bude súčasťou Tokaja z dlhodobého hľadiska. Že tam zakoreníme a nebudeme tam cudzí.

Veľkosť Tokaja spočíva v jeho malosti

Ako vy osobne vnímate Tokaj? Čím je podľa vás zaujímavý v porovnaní s ostatnými vinohradníckymi oblasťami?

To, čo ma fascinuje, je predovšetkým potenciál. Zároveň prichádzam na to, že je to taký mini región. Je to až skanzen v istom zmysle (tým, ako je to malé). Ako skanzen vo Vlkolínci.

Ono je to predovšetkým nositeľom kultúry a presne to isté má v sebe slovenský Tokaj. Ide o to, že vinári nejakým šťastím pochopili, že vďaka tomu, že budú tradiční (v nadväznosti na svoje korene), že tak majú jednu obrovskú výhodu – pečať kvality v rámci výroby tokajských putňových vín, ktorá je po stáročia rovnaká.

Tokaj je iný ako ostatné vinohradnícke oblasti. Práve Tokaj má v rámci nájdenia odpovede na otázku identity najkratšiu cestu, pretože má istú historickú danosť. Čo sa bohužiaľ nepodarilo zachovať v iných častiach Slovenska.

Tiež sa veľmi teším z toho, že sa Tokaj dá spoznávať aj cez kuchyňu. Bolo by hriechom nespomenúť, že napríklad taký Tokajský 5-putňový výber, ročník 2013 sa úžasne hodí ku kačacím prsiam a celkovo ku kačacine. Takže aj cez gastronómiu je možné spoznať tokajskú vinohradnícku oblasť.

Čo najviac vplýva na kvalitu tokajských vín z hľadiska terrior?

Všetko. Od podnebia; cez to, že sa Tokaj nachádza dosť južne. Čiže je tu kopec Slnka. A súčasne vulkanická pôda, ktorá je v podloží Zemplínskych vrchov. Napríklad minerálne víno VULKANO, je pomenované práve podľa sopečnej pôdy, z ktorej pochádza. Myslím, že toto víno ma ohromný potenciál, pretože sa v ňom spája všetko extra; všetka tá pridaná hodnota, ktorú Tokaj ponúka.

Keď som bol v Nemecku, videl som na vlastné oči, aký môže mať vplyv blízkosť rieky na kvalitu hrozna a tvorbu cibéb. A aj to, čo robí kvalitná poloha, sklon, oslnenie.

Keď sa pozriete od Slovenského Nového Mesta, smerom k Zemplínskym vrchom, tak vidíte hon Piliš, kde je osadené vinárstvo GRAND BARI a vidíte jeden úžasný kopec, úžasný svah s vynikajúcou orientáciou voči Slnku a súčasne s veľkým potenciálom.

Je tam dokonca časť plochy, ktorá ešte nie je vysadená.

To znie ako vhodné miesto na rozvoj...

Presne. Ak máme nejakú víziu, tak určite na tomto kopci, na tomto hone. Je pre nás strategické, aby sme túto časť osadili. Snáď budeme mať šťastie, že celý tento hon (blízko novej výroby v obci Veľká Bara), že by mohol byť súčasťou GRAND BARI. To by bolo skvelé, lebo je to top lokalita. Pretože práve v polohe je koreň kvality.

Ak sa nemýlim, tak priamo nad výrobou je 5 alebo 7 ha krásneho svahovitého pozemku, kde bude opäť vinica a veľmi sa teším, že raz z toho bude víno.

Akú odrodu si viete predstaviť na týchto nových miestach?

To je ešte trošku ďaleko, ale verím, že Furmint. Lebo veľká poloha si pýta veľké víno, veľkú odrodu. Myslím, že Furmint je presne taký.

Momentálne sa veľa hovorí o zmene klimatických podmienok. Aké dopady možno očakávať na Tokaji? Ovplyvní zmena teplôt kvalitu budúcich ročníkov?

To, čo vieme predpokladať, je nárast extrémov v počasí – veľké suchá a zároveň zrážky s vysokým úhrnom. Už v poslednej desaťročnici vidíme, že je málo kvalitných cibébových ročníkov. Podstatné pre tvorbu cibéb je ovlhčenie. Povedzme, že potrebujeme milimeter zrážok a na to suchý prejav počasia. Dôležité je tiež to, aby ovlhčenie prichádzalo pri výmene energie medzi krajinou a vodou (Bodrogom v tomto prípade).

Vedeli ste že... Blízkosť povodia riek vytvára ideálnu mikroklímu pre pestovanie hrozna?

Tento ročník vyzerá aktuálne dobre, ale v momente, keď ho pochválite, tak sa všetko zmení.

Tak dúfajme, že vydrží stabilné počasie (ako v septembri, tak v októbri) a nebude veľmi sucho. Veľké horúčavy by mohli zastaviť fotosyntézu a následne aj vývoj hrozna. Úspešná výroba suchých bielych vín a zároveň aj výroba tokajských výberov, si vyžaduje jedno harmonické babie leto.

Nový poklad na Tokaji

Aké sú vaše plány a vízie do budúcnosti? Na aké víno zo Chateau GRAND BARI sa môžeme tešiť pod vaším vinárskym vedením?

Keď si vezmeme, že máme štyri farby na palete – Furmint, Lipovinu, Zetu a Muškát žltý a vezmeme si priemernú dobu dozrievania za posledné dekády, tak si musíme uvedomiť, že tých výnimočných ročníkov pre úplné dozretie je minimum. A množstvo furmintovej suroviny, ktorú sme nútení zbierať pred úplným dozretím, nie je vhodné na výrobu prívlastkových vín, ale na výrobu niečoho iného.

Už pred mojím príchodom správne odhalili, že Furmint má užasne pevný charakter a že je to práve jeho výraz pri zbere, niekde na úrovni medzi 18 – 20 °NM, čo mu dáva jedinečný potenciál na výrobu sektov, klasickou metódou druhotného kvasenia. A teda pre výrobu vína, ktoré nemá obdoby pre celý Tokaj. Maďarský aj slovenský.

Je tu nová doba. Preto treba prísť s kvalitou, rešpektujúcou krajinu a vniesť tam trošku duše.

Súčasne to dáva potenciál pre odlíšenie sa od konkurencie. To však neznamená, že prestaneme s výrobou tradičných tokajských výberov.

Vinárstvo je totiž veľmi blízke hudbe. Hudby je strašne veľa, veľké množstvo a ja si myslím, že vinári veľmi často vstupujú do súboja o to, kto je najlepší. Ale to je zbytočné. Práve tá osobitosť a jedinečnosť je to podstatné, aby si zákazník mohol vybrať prakticky hocičo.

Na záver sa vás musíme opýtať... Aký typ vína máte najradšej?

Pre mňa je pitie vína dialóg. S vinárom, s vínom, s krajinou a s ľuďmi. Ja sa takto učím spoznávať vína hlbšie. V podstate aj u mňa je to o móde, resp. o vlnách. Je to akoby o kapitolách v knihe. Teraz som vďačný, že som mohol byť vo vinárstve Disznókő a mohol som si prechutnať komplet producentov Furmintov v Maďarsku, Slovinsku a na Slovensku.

Momentálne som šťastný z každej príležitosti ochutnať Furmint a takisto aj Lipovinu, lebo tieto dve odrody sú ohraničené iba pre Tokaj a inde sa vyskytujú iba veľmi vzácne.