Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Zaujímavosti o víne, o ktorých ste (ne)vedeli

GrandBloger 4. August 2020

Víno je zázračný nápoj, ktorý sprevádza ľudstvo už od nepamäti. Jeho vznik možno datovať až 9000 rokov do minulosti. Prvé vinice sa objavili na Blízkom východe a až následne sa vinohradníctvo rozšírilo na územie dnešnej Európy.

Nielen výroba vína, ale aj jeho degustácia má pritom svoje zvyklosti. Niektoré vznikli náhodou, iné zas vychádzajú z historického kontextu. A mnohé z nich sú dokonca opradené rúškom tajomstva.

Dnes sme sa preto rozhodli, že vám prezradíme niekoľko málo známych faktov zo sveta vín.

Štrnganie pohárov ako prevencia pred otrávením

Podľa starodávnych príbehov z apokryfov bola otrava najbežnejším spôsobom na zbavenie sa nepriateľa. Hrozba otravy prinútila ľudí premýšľať nad tým, ako overiť bezpečnosť nápoja. Začali si preto intenzívne štrngať. Pri ťuknutí sa totiž časť vína z jedného pohára preliala do druhého a naopak. Vďaka tomu mali všetci lepší pocit, že pijú neškodné víno.

Rovnaký princíp v duchu hesla dôveruj, ale preveruj, nájdeme aj v dejinách starovekého Grécka. Na znak toho, že víno nie je otrávené, hostiteľ vždy odpil z vína ako prvý. Pri tomto symbolickom geste a začalo používať známe „na zdravie“, ktoré pri štrnganí hovoríme dodnes.

Vedeli ste, že... V starovekom Ríme nesmeli ženy piť víno? Ak neuposlúchli, mohli prísť podľa vtedy platného práva dokonca o život (rukou svojho vlastného manžela, ktorý to náhodou zistil).

Vychytávky pri pestovaní a ochutnávaní

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sú niektoré vinice vysadené na kopcoch alebo v horách?

Dôvodom je, že v horúcich oblastiach je potrebné spomaliť dozrievanie hrozna, a práve výsadba vo vyšších nadmorských výškach vie byť pri tom nápomocná. Čím vyššie sa vinič nachádza, tým nižšiu teplotu je možné dosiahnuť. Každých +100 m do výšky znamená ochladenie o 0,6° C. Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá ako veľký rozdiel, skúsení vinári presne vedia, aká teplota je ideálna pre nimi pestovanú odrodu.

Vedeli ste, že... Na svete existuje viac ako 5000 rôznych druhov viniča, pričom na výrobu jednej fľaše vína je potrebných neuveriteľných 440 – 660 bobúľ hrozna?

Pri ochutnávaní vína ste sa už určite stretli s jeho rozvírením v pohári. Robí sa to kvôli tomu, aby sa z vína uvoľnili všetky arómy. Hosťom preto nikdy nenalievajte príliš veľa vína naraz – bohato stačí naplniť 1/3 pohára.

Najstaršia neotvorená fľaša vína

Ďalšou zaujímavosťou, o ktorej mnohí ešte nepočuli, je existencia najstaršieho zachovaného vína na svete. Toto víno pochádza z obdobia medzi rokom 325 and 350 n.l. a našlo sa v blízkosti mesta Speyer v Nemecku. Ak by ste ho chceli vidieť na vlastné oči, stačí navštíviť Historické múzeum Falcka (podľa názvu spolkovej krajiny Porýnie-Falcko) v spomínanom Speyeri.

Paradoxom je, že najstaršie víno nebolo nájdené v najstaršej vínnej pivnici.

Za najstaršiu pivnicu sa považuje potopený vrak Titanicu, ktorý napriek okolnostiam uchoval väčšinu fliaš nepoškodených.