Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Srdečne Vás pozývame na oslavu narodenín vinárstva Chateau GRAND BARI. Viac info TU. 

Blog

Vzácna návšteva z Francúzska

Jérôme Pérez 7. August 2017

Jérôme Pérez je zakladateľom najväčšieho nekomerčného portálu pre milovníkov vína vo Francúzsku - LA PASSION DU VIN. Pri svojich potulkách za vínom po svete, navštívil aj Tokaj. Jeho autentickú recenziu sme preložili a v presnom znení si ju môžete prečítať tu v našom blogu.

Chateau GRAND BARI: identita slovenského Tokaja

Bari je maďarský názov slovenskej obce vo vinohradníckej oblasti Tokaj, Bara. (*poznámka redakcie, správne vysvetlenie znie: Názov obce Bara pochádza z mena talianskej rodiny Bári, ktorá túto dedinu založila v 13. storočí).
"Čo si o názve vinárstva myslím, si nechám radšej pre seba."

Napriek tomu, že názov spoločnosti a značky, dalo by sa povedať až príliš priamočiaro pripomína Francúzsko, tím Château Grand Bari vyrába vína z výraznou identitou: Tokajskou, v prvom rade a Slovenskou hneď vzápätí, avšak obe stavia na rovnakú úroveň. Túto identitu je však potrebné ešte podčiarknuť, zdokonaliť, prípadne pretvoriť.

Koniec-koncov, je také slovenské takto nazývať vinárske spoločnosti: nevolá sa najznámejšia spoločnosť práve Château Bela? Pod týmto francúzskym názvom nájdeme aj neďaleké Château Vinicky, Château Vescey a jedno z najvýznamnejších slovenských vinárstiev Château Topoľčianky. O používaných anglosaských pomenovaniach ako winery XY alebo názvov odrôd uvádzaných spôsobom yellow muscat s poangličteným prívlastkom half dry alebo semi sweet, už ani nehovoriac...

Po tomto prvom dojme, získanom letmým skúseným pohľadom, ktorý vo "french wine lover-ovi" na potulkách môže veľmi jednoducho vyvolať dojem, že má právo sa na tieto vína dívať zvrchu, veľmi rýchlo zabudneme, že máme do činenia s novou krajinou, ktorá sa usiluje vybojovať si svoje miesto na slnku a získať uznanie vo svete, ktorý jej sotva venuje náznak pozornosti.

Aj vytvorenie tohto vinárstva, tzv. ex nihilo veľmi dobre vystihuje tento slovenský prírastok. Krajina, v ktorej je možné tridsať rokov od toho, čo Slováci volajú revolúcia, zbohatnúť a následne významným spôsobom investovať do idealistického projektu: majiteľ, z priemyselného prostredia, ktorý na realizáciu tohto dobrodružstva z čistej lásky k vínu, z úcty ku krajine, ktorá mu umožnila jeho rozmach, poskytol päť miliónov eur, so zámerom prispieť k tvorbe pozitívneho imidžu krajiny, k posilneniu slovenskej identity a s cieľom niečo po sebe zachovať. V západnom zmýšľaní bude táto myšlienka len ťažko nachádzať pochopenie, ale pri akej takej znalosti tunajšej kultúry a ľudí pochopíme, že je celkom reálna.

V súčasnosti má vinárstvo 42 hektárov, ktoré sa v blízkej budúcnosti rozrastú na 60. Jednotlivé parcely boli kupované samostatne so zámerom vytvoriť zoskupenie najlepších terroir na najvyššom pahorku slovenskej vinohradníckej oblasti Tokaj – Piliš, v obci Bara, ktorá vznikla zlúčením obcí Veľká a Malá Bara (značka je pomenovaná podľa názvu obce): parcely s vinohradníckymi honmi sú jednoznačne identifikované a volajú sa Čelejka, Ružičky, Katy, atď. ...

Tím vinárstva tvoria mladí a zanietení ľudia. Majiteľ prijal veľmi múdre rozhodnutie a obklopil sa ľuďmi, ktorí zdieľajú jeho víziu a nadšenie, a ktorí pre úspech projektu spravia všetko. Mladý a brilantný "winemaker" Michal Bartak je toho dôkazom. Do tejto vinohradníckej oblasti prišiel len prednedávnom a zdá sa, že je človekom na svojom mieste: veľmi dobre si uvedomuje, aké má šťastie, že môže pracovať na jednom z najväčších terroir a jeho úlohou je vytvárať najlepšie vína, dodať im identifikovateľný a jedinečný štýl, na čo má k dispozícii všetky potrebné prostriedky: dokážete si predstaviť vzrušujúcejšiu výzvu pre vinára zdieľajúceho víziu svojho zamestnávateľa?  

Michal pôsobil v zahraničí (Španielsku, Nemecku) a na domácej pôde (Matyšák) a teraz tu netrpezlivo očakáva svoj prvý ročník, aby nadviazal na prácu začatú v roku 2013. Má však presnú predstavu o výsledku ako aj o ceste, akým ho dosiahnuť.

V rukách bude mať úchvatný výrobný nástroj, nepopierateľnej architektonickej krásy dokonale zapadajúci do krajiny tvoriacej Tokajskú oblasť: veľkolepé stavebné práce dávajú tušiť jednoznačný zámer projektu. 

Vína sú už teraz kvalitatívnou špičkou lokálnej produkcie a napĺňajú očakávania prijatého smerovania: suché vína vysokej kvality, v ktorých vynikajú noblesné vlastnosti týchto krásnych odrôd, akými furmint a lipovina bezpochyby sú. Zámer využiť tieto veľké odrody na šľachtenie, ktoré si zaslúžia, resp. ich potrebujú, ušľachtilá šumivosť a sviežosť a v neposlednom rade Tokaj aszu, tradičné slovenské víno s jemnou známkou oxidatívneho vína.

Furmint ako aj Harselevelu (Lipovina) sú odrody absolútne súčasného charakteru: majú všetky vlastnosti, ktoré očakávame od veľkého suchého vína. Zdá sa, že Furmint sám o sebe dokáže súperiť a zaujať víťazné miesto, ktoré kedysi zastávalo chardonnay a dnes riesling a to práve preto, lebo kombinuje kvality oboch odrôd a naviac mu zrenie v drevených sudoch prospieva. Okrem iného môže byť ideálnou odrodou na výrobu šumivých vín vysokej kvality.

Z tohto uhla pohľadu, je jedným z geniálnych projektov Château Grand Bari ambícia vytvoriť šumivé víno Tokaj: šumivé vína z odrody furmint s prídavkom klasických Tokajských vín, ktoré v nich zanechajú oxidatívnu stopu. Táto idea je brilantná a projekt si zaslúži aby sme ho sledovali zblízka, tak ako aj vývoj výroby ostatných vín z vinárstva  Château Grand Bari, ktoré by sa mohlo stať ambasádorom či dokonca tak potrebnou vlajkovou loďou slovenskej vinohradníckej oblasti Tokaj.

Vína Chateau GRAND BARI

Pozoruhodný sekt GRAND BARI brut

Furmint a muškát v zmesi "Royale Cuvée" – 9 gr redukujúcich cukrov, 6,7 gr kyseliny

Dokonale vyvážené, s vôňou jabĺk renetiek akurátne suché, s veľmi ľahkým oxidatívnym nádychom, ktorý mu dodáva komplexnosť. 

Výnimočné.

VULKANO 2016

1,8 gr redukujúcich cukrov a 8,3 gr kyseliny

Najprv dosť drevité, mliečne, pri kontakte so vzduchom sa dobre rozvíja. Ešte veľmi mladé, zatiaľ nescelené víno: v tejto fáze dominuje jeho živá štruktúra, intenzívna mineralizovaná slanosť a dlhá, až veľmi dlhá dochuť. So záverom by som ešte počkal, ale je veľmi sľubné.

QUERCUS Lipovina 2016

4 gr redukujúcich cukrov 7,2 gr kyseliny
Víno, ktoré zhmotňuje celý potenciál tejto odrody, je podmanivé, ale nie prvoplánovo. Veľké potešenie a šťastný výber kultivaru. Lahodné a živé, dlhá dochuť. Veľmi dobré.

QUERCUS Furmint 2016

Z 30 ročných viníc z parcely Malé Káty
Podľa môjho názoru, výnimočné víno, neskutočnej kvality s botrytickými akcentmi, dokonale vyvážené. Jednoducho, zbožňujem ho!

Muškát žltý polosuchý 2016

Víno, ktorému chýba čistota. Vôbec mi nechutilo.

MÚZA polosuchá 2016 (kupáž Muškát Žltý a Zéta)

Aromatické víno, čistejšie, s peknými tónmi sladkého drievka. Je to jednoduché, ale veľmi dobré a veľmi osobité víno.

ROYAL CUVÉE polosladké 2015

Víno, ktoré je mostíkom medzi modernými a pôvodnými tokajmi. Ide o jednoznačne oxidatívne víno, ale bez prehnaného karamelu. V rámci oxidatívnych vín, skôr žlté víno s orieškovými tónmi jemnými tónmi karí. Príjemná delikátna chuť. Je dobré: na moju chuť nedostatočne vychladené.  

Tokajský výber 3-putňový 2013

Vôňa, mierne dominujú drevité tóny a veľmi charakteristická prchavá, no príliš intenzívna vôňa. V ústach lepšie, príjemná chuť pečených jabĺk, oxidácia bez karamelových tónov a veľmi príjemná dochuť. Ešte mladé víno.

Tokajský výber 5-putňový 2013

Víno zámerne oxidatívneho štýlu, ale v rozumnej miere, tak aby neprekrývalo víno samotné. Od ostatných sa odlišuje tým, že má dokonale vyvážené korenisté vône konfitovaného pomaranča. Úžasná dochuť. Výborné.

Furmint suchý 2015

Intenzívna zlatistá farba. Veľmi čistá vôňa furmintu, teda mierne búrlivá, biele ovocie, terpénový náznak a „ešte čosi“, vďaka čomu okamžite viete, že ide o furmint. Chuť perfektná, priama, živá, celistvá, s dokonalým vyvážením kyslosti a horkosti. Dochuť dlhá. Veľmi dobré víno. Odroda suchého vína, ktorá má potenciál zapáčiť sa milovníkom rizlingu a byť milovaná pre rovnaké vlastnosti ako milujú rizling, ale rovnako osloví svojou priamosťou a výdržou aj milovníkov chardonnay. 

Pôvodný článok vo francúzskom jazyku si môžete prečítať na tomto odkaze.