Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

URBAN - ochutnávka vína v kaštieli, 25. máj 2024. Lístky zakúpite TU. 

Blog

Víno na vianočnom stole

GrandBloger 6. December 2023

Vianočné sviatky sú najobľúbenejším obdobím roka nielen pre tých najmenších. Na Vianoce, aspoň jedenkrát v roku, si môžete užívať voľné chvíle so svojimi blízkymi a dopriať si to, po čom túžite. Nezameniteľný Štedrý večer sa začína skvelým jedlom a ešte lepším vínom – pre navodenie tej pravej vianočnej atmosféry.

Skombinujte víno podľa vianočného menu

Štedrá večera pozostáva z viacerých tradičných chodov, ktoré sa líšia od jednotlivých krajov, ako aj rodinných zvyklostí. Čo sa však nemení je určitá skladba jedál a použitých surovín. Naprieč celým Slovenskom tak dominuje kapustnica, ryba, šaláty a sladké dezerty s rôznymi obmenami. Ak si ku sviatočným pokrmom vyberiete vhodné víno, čaká vás jedinečné snúbenie chutí.

Nezabudnite: Víno podávajte vždy pred jedlom. Iba tak dokážete správne navnadiť svoje chuťové poháriky na prichádzajúci vinársky (a gurmánsky) zážitok.

Ako prípitok odporúčame sekt. Ak si zvolíte suchý sekt, napríklad z vinárstva Chateau GRAND BARI, prekvapí vás nevšednou kombinovateľnosťou. Vďaka svojim vyšším kyselinkám sa hodí ku kapustnici a rovnako aj ku hlavnému chodu – ku kaprovi alebo iným sladkovodným rybám.

         

K rybím špecialitám sa okrem suchých šumivých vín, zvyknú podávať ľahké, svieže biele vína. Obľúbenými sú napr. GENTLEMAN, či Lipovina.

To najlepšie na koniec (a ešte aj trochu ďalej)

Sladkou bodkou za Štedrou večerou je dezert, ku ktorému sa žiada biele, sladké víno ako napr. Tokajský výber 5-putňový. Víno jantárovej až nahnedlej farby tvorí na okrajoch pohára olejové slzy. Aróma charakteristická pre tokajské výbery, chuť plná, extraktívna s tónmi sušených sliviek, medu s notou vlašských orechov, ktoré nesmie na sviatočnom stole chýbať.

Tip od vinára: Oslaďte si Štedrý večer polosladkým Royal Cuvée od Chateau GRAND BARI. Toto víno dokáže byť príjemným spoločníkom počas rozbaľovania vianočných darčekov, ako aj počas celého slávnostného večera. Navyše sa hodí ku všetkým sladkým (a dokonca aj slaným!) dobrotám.

       Vianoce sú sviatkom rodiny a priateľov. Nedarujte im len materiálne darčeky, darujte im svoj čas, ktorý s nimi strávite v nezabudnuteľnej atmosfére – pri dobrom jedle, príjemnej konverzácii a s pohárom lahodného vína.