Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Spoznajte symboly, ukryté v značke Chateau GRAND BARI

GrandBloger 25. Október 2016

Veľká časť milovníkov vína sa zameriava len na samotné víno. Nad tým, čo znamená názov značky alebo vizuál sa nezamýšľajú... a to je škoda. Pretože práve obal vína a jeho príbeh, pomáhajú víno lepšie pochopiť – ešte pred jeho ochutnaním.

V nasledujúcich riadkoch vám detailne vysvetlíme jednotlivé symboly, predstavíme heslá na našich vínach a rozpovieme celý náš príbeh.

Prečo názov Chateau GRAND BARI

Vinič v oblasti Tokaja pestovali už starí Rimania. Na rozvoj tejto oblasti mali veľký vplyv Tatári, ktorí ju svojimi vpádmi vyľudnili a vinohrady zničili. Oblasť bola kolonizovaná talianskymi usadlíkmi z časti Formini a Bari. Táto oblasť je teraz známa ako dedinka Veľká Bara. Práve odkaz na históriu a preklad názvu dedinky tvorí názov nášho vinárstva Chateau GRAND BARI. Taktiež slovo GRAND z angličtiny ukrýva význam slova veľkolepý, čo symbolizuje tento kráľovský nápoj.

Prečo sme vybrali slogan Taste of Kings

V druhej polovici sedemnásteho storočia kňaz Laczko Maté z Moldavy nad Bodvou vyrobil prvý tokajský výber, ktorý daroval manželke svojho zemepána. Zuzane Lorantffyovej vínko zachutilo, a preto ho prikázala vyrábať v čo najväčších množstvách. Vína z tejto oblasti sa popíjali aj na cárskom dvore v Sankt Peterburgu. Medzi obdivovateľov tokajského vína patrili aj Voltaire, Cromwell, ba i Napoleon a slávny francúzsky kráľ Ľudovít XIV. V tomto období tokajské víno dostalo prívlastok – Vinum regum – rex vinorum, čo v slovenskom preklade znamená víno kráľov – kráľ vín. Ako historický odkaz vznikol náš slogan Taste of Kings (Chuť kráľov).

Čo znázorňuje symbol loga

Jeden z korunovačných klenotov je po stáročia kráľovské jablko. Práve tento symbol je stvárnený v našom logu. Symbolizuje moc a vládu nad svetom (guľa je symbolom univerzálnej vlády). Symbol kráľovského jablka je tvorený zo začiatočných písmen nášho vinárstva, písmen G a B. Jablko tiež symbolizuje zdravie a Tokajské vína majú údajne už po stáročia blahodárne účinky práve na zdravie.

Čo symbolizuje etiketa

Ani tvar etikiet nášho vína nie je náhodný. Vyjadruje noblesu, pretože stvárňuje symbol spoločenských podujatí - uviazaného motýlika. Práve k takýmto podujatiam sa výborne hodí víno kráľov, Chateau GRAND BARI. Po stáročia sa králi zabávali na svojich panstvách, no motýlik sa prvý krát začal objavovať až začiatkom 19. storočia. Práve tento motýlik symbolizuje modernu a odkaz na históriu kráľovských zábav.

Trikolóra

Punc tejto etikete dodávajú aj malé detaily. Ctíme región, kde rodia naše vinohrady, a preto hrdo prezentujeme slovenskú trikolóru na etikete. Milovník vína má tak istotu, že pije kvalitné slovenské víno z nášho regiónu.

 

Farby etikiet

Ľudia sa nás pýtajú, prečo sú naše etikety také pestrofarebné, iné... Odpoveď je jednoduchá, lebo aj naše vína sú netradičné. Sú svieže, sú ovocné, harmonické a prezentujú moderný Tokaj. Ten, ktorý nemusí byť len sladký a ťažký, ako ho mnohí zaznávajú.

Ak si nabudúce otvoríte fľašu obľúbeného vínka, zamyslite sa. čo by mohla skrývať jej etiketa.