Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Nenechajte si ujsť: Tipy na atrakcie v okolí Tokaja

28. Október 2019

Vinohradnícka oblasť Tokaj je slovenským unikátom. Nájdete tu staré vinohrady, ktoré dýchajú históriou. No zároveň tu môžete navštíviť moderné vinárstvo Chateau GRAND BARI, ktoré vás prevedie pestrými dejinami tohto čarovného miesta.

Tokajský región však okrem skvelého vína či tufových pivníc, ponúka oveľa viac. Prinášame vám skvelé tipy, čo všetko môžete vidieť (a zažiť) v blízkom okolí.

Jedinečné výhľady z vtáčej perspektívy

Nie je nič krajšie, ako pohľad na jesenné vinice sfarbené v jesenných tónoch. Úchvatná scenéria sa vám naskytne z našej rozhľadne vo Veľkej Bare. Rovnako vás očarí výhľad z 12 metrovej vyhliadkovej veže medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Zaujímavosťou je, že táto veža má tvar dreveného suda – rovnakého, v akom zrejú pravé tokajské výbery.

 

 

Plavba loďou

Nevšedný zážitok vám ponúka plavba loďou po rieke Bodrog. Nalodíte sa v prístave za obcou Viničky a vychutnať si môžete pokojnú plavbu s odborným výkladom a hlavne – s ochutnávkou lahodných tokajských vín. Cieľovú destináciu si zvolíte sami. Buď si vyberiete mesto Sárospatak alebo Tokaj (obe mestá sú na maďarskej strane tokajskej oblasti).  

 

Rákócziho hrad

Keď sa ocitnete v Sárospataku, odporúčame návštevu Rákócziho hradu. História paláca siaha do dávnej minulosti, kedy tu v rokoch 1534-1541, nechal Péter Perényi postaviť svoje rodinné sídlo. Hrad je známy kamennou vežou s opevnením, ktoré je zdobené v štýle neskorej renesancie. Dokonca sa považuje za jednu z najkrajších stavieb renesančnej architektúry. V roku 1616 sa stal majetkom sedmohradského kniežaťa Györgyho Rákócziho, ktorý ho postupne zveľaďoval.

Okrem stálej expozície zo života šľachty a rodu Rákócziovcov, tu uvidíte vzácnu zbierku zbraní a lapidárium. Keďže sa hrad nachádza v tokajskej oblasti Tokaj-hegyalja, obdivovať tu môžete aj vinársku a vinohradnícku expozíciu.

 

Zo Slanských vrchov na hrad Füzér

Ak sa rozhodnete podniknúť výlet na Tokaj, navštívte hrad Füzér. Nachádza sa v Maďarsku, konkrétne na mieste, kde Slanské vrchy plynule prechádzajú do Zemplínskeho pohoria. Niekedy sa pohoriu dokonca hovorilo Tokajské vrchy.

Hrad Füzér je výnimočný tým, že ide o jednu z najstarších pevností, postavenej proti nájazdom Turkov. V 16.-17. storočí patril hrad Bátoriovcom.

Vedeli ste, že: 
V roku 1612 sem ušla najkontroverznejšia postava Habsburskej monarchie? Skrývala sa tu čachtická pani, Alžbeta Bátoriová, známa tiež ako krvavá grófka.

Momentálne je hrad zrekonštruovaný a je z neho nádherný výhľad.

Zábavný park

Ak máte radi dobrodružstvo, zažiť ho môžete tesne za hranicami. U našich južných susedov, približne 12km od vinárstva Chateau GRAND BARI, sa v obci Sátoraljaújhely nachádza zábavný park. Zemplén Kalandpark sa pýši nielen lyžiarskou zjazdovkou či lezeckou stenou, ale aj najdlhšou bobovou dráhou v strednej Európe.

No skutočný adrenalín na vás ešte len čaká. Zip line je atrakcia, pri ktorej sa v horolezeckom výstroji spustíte na lane, natiahnutom medzi dvomi vrcholmi hôr. Ide o viac ako kilometrovú jazdu pre všetkých odvážlivcov a milovníkov adrenalínových športov.

 

Cykloturistikou za zážitkami

Región Tokaja je bohatý na prírodné krásy a rôznorodé aktivity, ktoré sa tu dajú realizovať. Jeho obrovskou výhodou je, že je popretkávaný mnohými cyklotrasami. Vďaka nim tak máte možnosť obdivovať krásne scenérie, a takisto spoznávať zaujímavé miesta. Na niektoré atrakcie dokonca natrafíte priamo „po ceste“.

Naplánujte si predĺžený víkend na Tokaji a preskúmajte túto výnimočnú oblasť!

Ak sa ubytujete v Chateau GRAND BARI, môžete sa tešiť na krásne izby, lahodné vína a na návštevu všetkých atrakcií, ktoré sú v okolí vinárstva. Od nás budete mať všade blízko – autom, aj na bicykli.

 

 

 

Diskusia k článku