Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Ktoré víno sa hodí k dobrému filmu? (+tipy na večer)

GrandBloger 11. Február 2021

Či už ste fanúšikom hollywoodskych trhákov, oskarových drám, alebo celého Netflixu, s pohárom vína si svoj film vychutnáte ešte viac. Obzvlášť teraz, počas dlhých lockdownových dní, vám táto kombinácia zaručene zdvihne náladu.

Ak nemáte program na dnešný večer, pripravili sme pre vás výber multi-žánrových snímok s vinárskou tematikou.

Česká komédia Bobule

Čo by ste povedali na nenáročnú komédiu o podvodníkovi, ktorý sa pred problémami s políciou nenápadne vytratí z hlavného mesta a navštívi vinárstvo svojho deda na Morave? Ak máte chuť na pohodový film, pozrite si Bobule.

Je to ľahká komédia, ku ktorej by sa nám hodilo rovnako ľahké a svieže víno. Napríklad MÚZA.

Neodolateľný Russell Crowe v romantickej dráme

Dobrý ročník je kultová snímka z vinárskeho prostredia. Sledovať v ňom budete príbeh premeny, v ktorom sa hlavný hrdina (bez akéhokoľvek vzťahu k vínu), snaží predať zdedené vinice; no nakoniec sa do nich zamiluje. Časom prichádza na to, čo mu v živote chýbalo a spoznáva svoju osudovú lásku. Tú si zahrala francúzska herečka Marion Cotillard.

Aké víno by sme odporúčali k tomuto filmu?

Keďže ide o romanticky ladený film, dali by sme prednosť sladkému vínu. Otvoriť si môžete fľašu lahodného Royal Cuvée, ktoré je ideálnou voľbou na večer vo dvojici.

Náš tip: Symbióza vína a filmu Dobrý ročník výborne zafunguje aj na Valentína už o pár dní.

Vedeli ste, že...Väčšina filmov s vinárskou tematikou má rovnakú zápletku? Majiteľ viníc je zvyčajne vážne chorý (alebo dokonca umiera) a o vinice sa musia prísť postarať jeho príbuzní, ktorí dovtedy nejavili o vinárstvo žiaden záujem. Hlavní hrdinovia sa tak musia naučiť všetko o spracovaní hrozna, a popritom v sebe objaviť stratenú lásku k vínu a k životu.

Skvelá dokumentárna séria o víne

Ak máte radi dokumenty, zaujať vás môže trilógia filmov od režiséra Jasona Wisa:

  1. SOMM (2012) – monitoruje štyroch odhodlaných someliérov na ich náročnej ceste za prestížnym titulom Master Sommelier.
  1. SOMM: Into the bottle (2015) – prináša detailný pohľad na víno, na to ako vzniká a čo ho definuje. Dokument je vyskladaný niekoľkými mini príbehmi, z ktorých je každý niečím iný. Ide o najlepšie hodnotený film z trilógie.
  1. SOMM 3 (2018) – zatiaľ posledné dielo tohto režiséra, kde sa prelínajú dva nosné príbehy. V jednom sa stretávajú someliéri, aby ochutnali tie najvzácnejšie vína; druhý sa snaží rozlúsknuť tzv. Parížsky rozsudok z roku 1976, a to prostredníctvom slepých ochutnávok vín.

Ku dokumentom o víne by sme určite vybrali výnimočnejšie víno. Také, čo si zaslúži bližšie skúmanie a precíznejšiu degustáciu. Napríklad našu špecialitu Alfu, ktorá je stvorená pre náročnejšieho a skúsenejšieho vinára.