Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

Horúca novinka: Nízkohistamínové vína

GrandBloger 28. Jún 2023

Nový ročník vín z produkcie Chateau GRAND BARI sa môže pýšiť nielen výnimočnou chuťou, ale aj jednou špecifickou vlastnosťou. Väčšinu ročníka 2022 totiž tvoria nízkohistamínové vína s certifikátom z akreditovaného laboratória.

Čo je to histamín a ako súvisí s vínom?

Histamín je látka, ktorá plní v organizme dôležité funkcie. Napríklad sa podieľa na prenose chemických signálov. Jeho množstvo v tele pritom ovplyvňuje (aj) naša životospráva, pretože je prirodzenou súčasťou jedál a nápojov.

Ak sa histamín nedostatočne odbúrava, dochádza k jeho zvýšenej koncentrácii.

Vtedy sa môžu objaviť mnohé zdravotné ťažkosti – žihľavka, kožné a tráviace problémy, nadúvanie, opuch nosa, nadmerná únava, bolesť hlavy či zmeny krvného tlaku alebo tepovej frekvencie.

Vtedy hovoríme o histamínovej intolerancii (HIT).

Najviac histamínu obsahujú jedlá a nápoje, ktoré prešli určitým procesom kysnutia, zrenia či fermentácie. Preto je histamín neoddeliteľnou súčasťou pečiva, kyslej kapusty alebo kyslomliečnych výrobkov. 

A samozrejme aj piva či vína.

Vedeli ste že,... pri HIT nejde o alergiu, a teda problémom nie je samotná prítomnosť histamínu, ale jeho nadbytočné množstvo? Diagnostika je však kvôli rôznorodosti príznakov pomerne zložitá a ochorenie sa často zvykne zamieňať s inými.

Ako si dopriať víno napriek histamínovej intolerancii?

Vyberte si to správne. Nízkohistamínové.

Sme nesmierne radi, že súčasťou aktuálneho ročníka 2022 sú nízkohistamínové vína. Ide o vína, ktoré prešli laboratórnymi testami a získali certifikát potvrdzujúci nízku hodnotu histamínu. Vďaka tomu si môžete vychutnať väčšinu vín Chateau GRAND BARI bez obáv.
Nedajte sa nachytať: Víno bez histamínu neexistuje

Určite ste už počuli o tzv. bezhistamínových alebo antihistamínových vínach. Žiaľ, je to len zavádzajúci marketing.

Na druhej strane naše vína Chateau GRAND BARI splnili prísne podmienky certifikácie a boli oficiálne uznané ako nízkohistamínové.

Vyberte si z bohatej ponuky našich nízkohistamínových vín
a užívajte si letné večery bez starostí.