Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Blog

„Možnosť ovplyvniť charakter vína je tá najtvorivejšia práca“, prezrádza vinár Milan Lančarič (rozhovor 1.časť)

GrandBloger 11. Október 2016

Známy slovenský vinár s viac ako 20 ročnými skúsenosťami sa narodil do vinárskej rodiny a vyrastal priamo vo vinohradoch. 13 rokov pôsobil ako technológ vo vinárskej škole, kde učil svojich žiakov, ako sa vyrába dobré víno. Precestoval mnohé vinárske destinácie ako Rakúsko, Taliansko, Austráliu či Nový Zéland – vďaka svojim bohatým skúsenostiam prináša na Slovensko tie najnovšie trendy a technológie v oblasti výroby vín. Do dnešného dňa bolo pod jeho vedením vysadených viac ako 300 hektárov viníc, stál pri zrode ELESKA ako riaditeľ. Zoznámte sa s Milanom Lančaričom.

Spolupráca s vinármi

Pochádzate z Modry, kde ste aj určitý čas pôsobili. Povedzte nám, ako sa vinár z Modry ocitne vo vinohradníckej oblasti Tokaj? Čo Vás presvedčilo k tomu, aby ste zmenili vinársky región?

Bola mi ponúknutá spolupráca so Chateau GRAND BARI, ktorú som v roku 2013 prijal. Zaujalo ma to, že išlo o úplne nový projekt, kde sa všetko buduje od začiatku. Čiže na zelenej lúke.

Ale už predtým som rád chodil na Tokaj. Vinice, ktoré som tu pomáhal budovať, boli o výmere 15 hektárov a boli skutočne pekné. Teraz mám príležitosť vybudovať 60 hektárov pre Chateau GRAND BARI. Najdôležitejšie pre mňa je mať koncept – to sa potom odzrkadlí aj na tých samotných viniciach, ako vyzerajú a aké víno sa v nich produkuje.

Rád spolupracujete s inými vinármi? Ak áno, ktorí to sú?

Samozrejme, spoluprácou získavate úplne iný pohľad a veľmi vás to obohatí. Povedal by som, že sa mi dobre spolupracuje s Marcelom Gajarským a Vladom Mrvom.

Výroba vína a zavádzanie nových technológií

V rámci vašej profesie sa venujete mnohým činnostiam. Ktoré práce vás bavia najviac?

Mám veľmi rád, keď sa chutnajú mladé vína. Vo fáze kvasenia dokážete ovplyvniť charakter vína. Vy sa rozhodujete, či zastavíte kvasenie a necháte tam ten zvyškový cukor, alebo ešte podporíte kvasenie, alebo to stočíte. Čiže je to veľmi tvorivá fáza pre vinára, kedy on z veľkej časti rozhoduje o budúcom charaktere vína. Takéto vína sú veľmi svieže, aromatické; zvlášť, keď to robíte reduktívnymi metódami.

"Pohľad do pekných viníc upokojuje."

Takisto ma bavia návštevy viníc. Mám rád pohľad do pekných viníc, pretože upokojuje. Keď je trebárs babie leto a prejdete sa vinicou, tak vás to neskutočne nabíja energiou.

Za vínom ste veľa cestovali po svete. Zmenilo to Váš pohľad na výrobu vína? Ako Vás to ovplyvnilo?

Ovplyvní vás to tak, že vám to rozšíri pohľady na nové technológie, ktoré vám umožňujú dosiahnuť ešte ovocnejšie chute. Ale vždy treba prihliadať na región, v ktorom sa nachádzate, pretože v prípade Tokaja, ste vo veľmi špecifickom regióne. Boli sme v top tokajských firmách v Maďarsku, kde sme sa snažili nielen pozrieť si vinárstva a technológie, ale aj veľa degustovať a rozprávať sa o vínach a spôsobe ich výroby.

"Pri výrobe vína je potrebné vždy prihliadať na daný región."

Veľmi inšpiratívne sú pre každého vinára návštevy Nového Zélandu, poprípade Austrálie, kde nájdete najnovšie trendy budovania vinárstiev. Dochádza tam k spojeniu produkcie vín s marketingovými aktivitami na veľmi dobrej úrovni. Je to naozaj veľmi poučné pre všetkých.

Je niečo, čo vás inšpirovalo natoľko, že sa to snažíte uviesť do praxe v rámci spolupráce so Chateau GRAND BARI?

Samozrejme. Inšpiroval som sa hlavne moderným štýlom vinárstva, ktorý je doplnený marketingovými aktivitami. Zákazníkovi chceme poskytnúť iný pohľad na spôsob výroby, a tým lepšie odprezentovať jednotlivé vína. A tiež pracujeme na tom, aby sme najnovšie trendy zapracovali do našich plánov.

Akú sú nové trendy vo výrobe vína? Ktoré vína od slovenských vinárov odporúča Milan Lančarič? Viac sa dozviete v druhej časti rozhovoru!