Chateau GRAND BARI s.r.o.

Ste starší ako 18 rokov?

 zapamätať
Chateau GRAND BARI s.r.o.

Chateau GRAND BARI s.r.o.

Vinárstvo

Milovníkov vína už okúzlilo moderným pohľadom na výrobu vína v tradičnej oblasti a úspešne búra mýty, že tokajské vína môžu byť len ťažké, sladké putňové. V sieti vinoték a reštaurácií, kde sa ich vína predávajú, si už fajnšmekri všimli, že ich produkcia je úplne iná, ako boli z Tokaja zvyknutí a oceňujú suché, ľahké, svieže a minerálne vína.
Chateau GRAND BARI je nová značka vína, reprezentujúca dynamické vinárstvo v Tokajskej oblasti.
Súčasťou našej vízie je aj stavba nezameniteľného vinárstva, ktoré je v rámci Slovenska unikátom. 

Vinarstvo Grand Bari

Tokajske muzeum vinarstva Grand Bari

Ako prvé vás očarí architektúra vinárstva s prvkami talianskeho štýlu. Je to pocta talianskym vinárom, ktorí v minulosti do malebnej obce Veľká Bara priniesli umenie vinohradníctva. Samotná stavba je zapustená do terasovitého terénu a obklopuje ju mohutný svah. Apartmánové ubytovanie ponúka nádherné výhľady na vinice a slnkom zaliaty región Tokaja. V podzemí vinárstva sú schované stovky metrov tradičných tufových pivníc, ktoré budú sprístupníme všetkým návštevníkom.

Okrem výrobných priestorov či degustačných miestností sa v budove vinárstva nachádza aj tokajská expozícia. Hlavným lákadlom je originálny vinársky lis z roku 1873 – vďaka precíznej práci reštaurátorov budete mať možnosť vidieť skutočný unikát.

Keďže je vinárstvo Chateau GRAND BARI miestom, kde sa prelína minulosť s budúcnosťou, chceli sme doň zakomponovať nejakú modernú dominantu. Vybudovali sme tak rozhľadňu so zvonicou, ktorej súčasťou je krásny, na mieru odlievaný 70kg zvon. Zvony sa od pradávna pomenúvali podľa svätcov, či investorov, ktorý ich dali zhotoviť. Preto sme náš zvon pomenovali menom Jozef, po najväčšom svätcovi svätom Jozefovi, aby držal ochrannú ruku nad našim vinárstvom, posvätil naše vína a taktiež po majiteľovi Jozefovi Jankulákovi.

O projekte
 

Tradícia – slovo úzko spojené s výrobou tokajského vína. Vinárstva sa po stáročia ukrývali pod zemou a v malých domčekoch. Avšak pri dnešných nárokoch moderného vinárstva už len tradícia nestačí. Preto prichádzame s riešením vinárstva, ktoré spája moderné s tradičným.

Pozemok, na ktorom má stáť vinárstvo, je nádherným miestom. Južný svah zaliaty slnkom s prekrásnym výhľadom do doliny a vrch Šiator stojaci na druhom konci údolia. Ďalším je morfológia terénu s krásne radenými terasami po vrstevnici, ktoré v poloblúku objímajú svah. Tento court de honneur s fontánou víta návštevníka ako oáza so žriedlom vody a vína. Hovorí: „Vitaj a vojdi! Tu sa na chvíľu zastaví čas a pominú starosti sveta. Teraz si chránený oázou pokoja...“ Celému námestíčku dominuje rozhľadňa so zvonicou, ktorá symbolizuje ako ústredný motív s dubovou bránou a kovaním je to brána  ktorá chráni kultúrne dedičstvo Tokaja ktorá symbolizuje prechod do tajomného sveta Tokajského podzemia naplneného súdkami tokajských výberov. Po vstupe do budovy sa návštevník ocitne v hale s galériou presvetlenou veľkým strešným oknom. Tento výrazný prvok osvetľuje vstup do pivnice, umiestnený priamo oproti vstupu do budovy. Z haly je možný bezprostredný výhľad do výrobnej časti vinárstva s nerezovými tankami a o poschodie nižšie do miestnosti s barikovými sudmi. Po stranách galérie sú umiestnené degustačné miestnosti, ktoré tiež ponúkajú pohľady do zázemia vinárstva i do galérie so vstupom do pivnice. V galérii sú umiestnené schody. Nimi zídeme o poschodie nižšie a cez tradičný tufový portál vstupujeme do podzemnej pivnice. Na záver môže návštevník prejsť z haly do predajne vín a následne vonkajším vstupom vyjsť na terasu s výhľadom na údolie, vychutnávať si pokoj, prírodu, šum vetra... Na jeseň byť svedkom ranných hmiel priamo vo viniciach, ktoré dávajú tokajskému vínu jedinečnosť v podobe cibéb. Zažiť a pocítiť tokaj na vlastnej koži a samozrejme chuťových kanálikoch. Vinárstvo spracúva hrozno výhradne z vlastnej produkcie, aby bola  zachovaná kontinuita teroir z plochy 60 ha viníc. Vinárstvo bude spájať historické tradície výroby vína spojenej s najmodernejšími technológiami a poznatkami pri výrobe klasických tokajských vín. Veríme že sa stanete priateľmi tohto výnimočného klenotu celej Tokajskej oblasti.

Názov projektu:  Vybudovanie výrobného objektu

Hlavný cieľ: Prostredníctvom realizácie tohto projektu chce podnik vybudovať nový výrobný závod na spracovanie hrozna a výrobu vína.

Výsledok projektu:  Vybudovanie výrobných priestorov a obstaranie technologického vybavenia výrobných priestorov na spracovanie hrozna a výrobu vína.

Projekt je spolufinancovaný

Európskym poľnohospodárskym fondom pre rozvoj vidieka.

www.mpsr.sk                                       www.apa.sk

 

Názov projektu:     Vytvorenie konferenčných priestorov

Hlavný cieľ:   Cieľom projektu je rozvoj vidieckej turistiky ako jednej z možnosti diverzifikácie poľnohospodárskej činnosti  prostredníctvom vybudovania kongresových priestorov  ako zdroja pre tvorbu pridanej hodnoty na vidieku – tvorbu novej zamestnanosti a príjmov, konkrétne v regióne okresu Trebišov v katastri obce Veľká Bara.

Výsledok projektu:  Vytvorenie konferenčných priestorov s bezkonfliktným začlenením do krajiny s vinicami, nadväzujúcej na skolaudované pivnice a vytvárajúcej účelové zariadenie na usporiadanie kongresov, konferencií a prezentačných akcií v atraktívnom prostredí.

Projekt je spolufinancovaný

Európskym poľnohospodárskym fondom pre rozvoj vidieka.

www.mpsr.sk                                       www.apa.sk